Lokalni časopis Kanava, november 2019
Projekt Ptice brez meja je mednarodni partnerski Erasmus+ projekt, v katerem OŠ Ivana Babiča-Jagra Marezige sodeluje s šolami iz 4 partnerskih držav (Litva, iz katere je koordinatorska šola, Romunija, Turčija in Portugalska). Projekt traja 2 šolski leti (2018/19 in 2019/20). Vanj so vključeni učenci od 6. do 9. razreda in tim 9-ih učiteljev ter ravnateljica.
Vse se vrti okoli ptic. Tekom šolskega leta potekajo v okviru pouka ali Erasmus+ krožka razne aktivnosti na prostem, od opazovanja ptic na zavarovanih območjih ali v šolski in domači okolici, do skrbi za ptice pozimi in v času gnezdenja. V lanskem šolskem letu so učenci izdelovali ptičje krmilnice, pogače in gnezdilnice. Izpeljal se je tudi fotografski natečaj na temo ptic in izmed 139 prispelih fotografij, je bilo nekaj najboljših objavljenih v obliki posterja.
V okviru projekta se v dveh letih zvrsti tudi 5 mednarodnih srečanj. 4 so že za nami (v Litvi, na Portugalskem, v Marezigah in v Turčiji), zadnje nas še čaka (aprila 2020 v Romuniji). Vsakega mednarodnega srečanja se udeleži po 5 učencev iz vsake države in nekaj učiteljev. Srečanja trajajo 7 dni, od teh sta 2 dneva namenjena za pot. Učenci spijo pri gostiteljskih družinah. Tekom srečanja se zvrstijo številne aktivnosti na tematiko projekta: opazovanje ptic, obisk zavarovanih območij, tekmovanje v debati, razne razprave in gledališka igra, v kateri igrata po 2 učenca iz vsake države itd. Tako debata kot razprave in gledališka igra imajo vedno neko naravovarstveno noto, načeloma večinoma v povezavi s pticami.
V Marezigah smo projektno mednarodno srečanje gostili med 2. in 8. junijem 2019. V goste smo dobili 22 učencev in 10 učiteljev. S sodelovanjem učencev, staršev, učiteljev in lokalne skupnosti smo s skupnimi močmi izpeljali čudovit, zanimiv program, ki bo vsem udeležencem ostal v lepem spominu. Naj samo naštejemo nekaj aktivnosti: raziskovalni potep po Marezigah, delavnica Kako debatirati, voden ogled in opazovanje ptic v Škocjanskem zatoku, tekmovanje v debati, predstavitve o nelegalnem lovu na ptice, voden ogled Sečoveljskih solin, opazovanje morskih ptic z ladjice med Piranom in Izolo, raziskovalni potep ter opazovanje ptic gnezdilk v Izoli, raziskovalni potep in opazovanje ptic po parku Škocjanske jame, mednarodni kulinarični večer, gledališka igrica in zaključna prireditev ter udeležba na otvoritvi Praznika refoška v Marezigah.
Veselimo se novih projektnih izzivov v tem šolskem letu. Čeprav nam sodelovanje v takem projektu vzame precej prostega časa in energije, so pridobljene izkušnje neprecenljive tako za učence kot starše in učitelje in ves trud je poplačan.
Tamara Čelhar